Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Do konference přišlo celkem 2034 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Andrew Morton a Kronos.
26. led - 6. úno
Greg KH oznámil udev 015 a připojil popis změn od verze 014:
Co to znamená pro uživatele: představte si následující sysfs zařízení:
$ tree /sys/class/input/mouse1/ /sys/class/input/mouse1/ |-- dev |-- device -> ../../../devices/pci0000:00/ 0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1:1.0 `-- driver -> ../../../bus/usb/drivers/hid
Je to USB trackball. udev bude následovat symlink toho "zařízení" a půjde do tohoto adresáře:
$ tree /sys/devices/pci0000:00/0000 :00:1d.0/usb2/2-1/2-1:1.0 /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1:1.0 |-- bAlternateSetting |-- bInterfaceClass |-- bInterfaceNumber |-- bInterfaceProtocol |-- bInterfaceSubClass |-- bNumEndpoints |-- detach_state |-- iInterface `-- power `-- state
To je adresář USB rozhraní, které je vázáno na ovladač myši. Ale sám o sobě je ten adresář nezajímavý. Žádné ID prodejce, žádné ID výrobku, nic o výrobci... Uživatel chce ve skutečnosti ten adresář nad:
$ tree /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1 /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1 |-- 2-1:1.0 | |-- bAlternateSetting | ... |-- bConfigurationValue |-- bDeviceClass |-- bDeviceProtocol |-- bDeviceSubClass |-- bMaxPower |-- bNumConfigurations |-- bNumInterfaces |-- bcdDevice |-- bmAttributes |-- detach_state |-- idProduct |-- idVendor |-- manufacturer |-- power | `-- state |-- product `-- speed
Tak tenhle adresář obsahuje zajímavé věci:
$ cat /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/product Microsoft Trackball Optical?
Takže, abych to zkrátil, můžete napsat udev pravidlo podobné následujícímu:
SYSFS_product="Microsoft Trackball*", NAME="my_trackball",
SYMLINK="input/mouse1"
a bude to opravdu fungovat :)
Velmi se to hodí pro všechna USB a SCSI zařízení na USB nebo Firewire sběrnicích.
Další velkou věcí v této verzi je 'udevinfo'. Je to způsob, jak získat informace z udev databáze o tom, která zařízení máme, jak se nazývají, atd. Zároveň také projde sysfs řetěz jakéhokoliv zařízení a vypíše o něm všechny informace, což se hodí při vytváření udev pravidel.
Díky Kayi Sieversovi, který udevinfo napsal. Dobrá práce.
V této verzi se také představuje udev démon. Má tři části:
To nám umožní udržovat udevsend a udevd malé a pokud možno nechybové. Tyto programy vyžadují ještě dost práce než budeme mít pocit, že jsou dost stabilní pro všeobecné použití. Pomoc vítána.
Díky Kayi Sieversovi a Xiaofengu Lingovi za práci na udevsend a udevd. Ještě jednou, opravdu to oceňuji.
Chris Friesen se zeptal, proč byl udev démon rozdělen na tři části. Greg odpověděl: Mělo by to tak být rychlejší. Můžeme poslat udev pracovat pro různá zařízení najednou.
29. led - 4. úno
Nigel Cunningham napsal:
Software Suspend 2.0 pro kernely 2.4 a 2.6 je k dispozici na http://swsusp.sf.net. Verze 2.0 představuje velký pokrok oproti předchozím a obsahuje následující funkce:
Stránky Software Suspend obsahují rozsáhlou dokumentaci, včetně známých problémů (především podpora DRI a USB) a FAQ. K dispozici je i aktivní konference.
Suspend 2.0 má následující problémy:
Některé z těchto problémů lze obejít: viz FAQ.
K používání suspend potřebujete dva patche: jeden pro konkrétní verzi jádra (použijte ten nejnovější pro vaši verzi) a druhý (aplikovaný potom), který obsahuje hlavní soubory.
31. led - 6. úno
Tony Lindgren napsal:
Posílám malý patch, který provádí kontrolu hodnot maximální rychlosti a napětí hlášených BIOSem.
Některé hloupé BIOSy poskytují špatné hodnoty po změně CPU. Například v mém případě BIOS tvrdí, že maximální rychlost procesoru je 1600MHz, ačkoliv běží na 1800MHz. (No jo, levné Emachines m6805...)
Takové kontroly by měly být bezpečné, protože věci mění pouze pokud už stroj běží na vyšší rychlosti, než říká BIOS.
Dave Jones a Pavel Machek reagovali; Dave řekl: Pánové, zas další problém s PST tabulkami těch eMachines. A Pavel: Někdo by je měl otravovat, aby už konečně ten svůj BIOS opravili. Pavel nabídl vlastní verze několika věcí, na kterých pracoval Tony, a ten si to probral, aby využil nejlepší kousky.
1. úno - 4. úno
Markus Hostbacka chtěl vědět, které kernely mohou dosáhnout vyšších uptimů než 497 dní. Matti Aarnio odpověděl, že žádný 64 bitový stroj to omezení nemá. Někdo jiný řekl, že je překvapený, že v kernelech existuje vůbec nějaký limit, a Matthew Reppert vysvětlil:
Na 32 bitových architekturách je počítadlo uptimu široké jen 32 bitů. Každé "tiknutí" počítadla představuje 1/HZ vteřin (IIRC). Takže počet vteřin, který zvládne, dostaneš snadno (2^32 * 1/HZ, HZ je na i386 100). To je přibližně 497.1 dní.
Na 64 bitových architekturách počítadlo pojme 4 miliardkrát tolik, což je asi tak doba existence Země. 2.6 však zjevně přineslo způsob, jak to řešit i na 32 bitových architekturách.
Christian Borntraeger poukázal na to, že nechat jakýkoliv kernel běžet tak dlouhou dobu by asi nebylo vhodné z hlediska bezpečnosti, protože aktualizace jádra často obsahují důležité bezpečnostní opravy.
4. úno - 6. úno
Terry Vessels sestavil několik stránek se seznamem tolika vydání kernelu, kolik se mu jich podařilo vystopovat. Nabídl HTML a textovou verzi. Bill Davidsen napsal: Díky za přehled. Kéž by se i nadále rozrůstal. Nechce se mi věřit, jak dlouho mi běžely stroje po té, co jsem je vyladil... můj poslední stroj s 1.2.13 jsem sundal v podvečer Nového roku 2000, stále mám jeden s 2.1.106 a další s 2.0.33 jsem upgradoval na RHEL-3.0 počátkem tohoto roku. To už něco říká o stabilitě strojů, které nemají problémy s bezpečností - mohou teoreticky běžet navždy.
V originálu Kernel Traffic 253 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: